ברוכים הבאים למרפאה הוטרינרית

השאירו את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם

נשיכות כלבים

על כלבים ואנשים

לא פעם אנחנו שומעים על כלב שנשך בפראות ילד או ילדה.

התגובה הטבעית שלנו היא כמובן בהלה וכעס בעיקר על בעלי הכלב, והכלב עצמו שבאופן לא ברור בחר לתקוף.

הכעס והדאגה מוצדקים אבל המציאות, כרגיל, היא מעט מורכבת יותר. הסיבות לתקיפה הן רבות וכנראה שכמו בכל תהליך מדובר על מספר גורמים, מבעלי הכלבים דרך הכלבים, ואפילו התנהגותו של הילד הננשך.

בעלי הכלב:

בחרתי להתחיל בבעלי הכלב כי הם יכולים להיות בעלי השפעה מכרעת על התנהגות תוקפנית – כמעט כל כלב ניתן לחנך לתקיפה וגרוע מכך, כלב שאינו מאולף פעמים רבות יתקוף מבלי להראות סימנים מיוחדים.

לצערי, בעלי כלבים רבים אינם מאלפים את כלביהם, או אפילו מעודדים אותם להתנהגות תוקפנית ובכך מסכנים את הסביבה. על בעל הכלב להבין שבמידה ויש סיכוי,, ואפילו קל שכלב יתקוף בן אדם הוא חייב ללכת עם מחסום וכמובן קשור.

אני האחרון שיתמוך בקשירה של כל הכלבים ( אף על פי שזהו החוק היבש) אבל האחריות היא עלינו בעלי הכלבים.

במידה ואנו נתקלים בבעיה התנהגותית שמסכנת את הסביבה חובה עלינו לפתור אותה, אם בעזרת אמצעי הגנה כמו מחסום או בעזרת אילוף נכון.

הכלב

כלבים אינם תוקפים סתם, תמיד יש איזו שהיא סיבה. לא תמיד אנחנו יכולים להבין אותה או שבעיננו הסיבה אינה סיבה מספיקה לתקיפה, אבל מבחינת הכלב הסיבה היא לגיטימית.

ברוב המקרים, אינטראקציה בין כלבים לאנשים היא למעשה שיח של חרשים, אף אחד מהצדדים לא לגמרי מבין את השני. הסיטואציה הזאת יוצרת פחד אצל הכלב במיוחד כשמדובר באנשים זרים לו. דבר נוסף שצריך לשים אליו לב הוא שדווקא כלבים קשורים הם תוקפניים יותר מכוון שהם מרגישים כלואים ושאין להם לאן לברוח.

הכלב ברוב המקרים מנסה לשלוח לנו מסרים האם הוא מוכן להתקרבות או אולי הוא חושש, ואנו מצדנו בדרך כלל לא מבינים או פשוט מתעלמים.

כדי ללמוד על סוגים שונים של סימנים ניתן לקרוא בקיצור את המאמר הבא או לפחות להביט בתמונות

http://www.moderndogmagazine.com/articles/how-read-your-dogs-body-language/415

הדוגמא הטובה ביותר היא שלא כל כלב שמקשקש בזנב הוא כלב שניתן ללטף ולחבק. קשקוש מהיר בזנב כאשר גובה הזנב מעל גובה הגוף הוא דווקא סימן של דריכות ודורש זהירות מצדנו. בניגוד לכך, קשקוש זנב בצורת שמונה רחבה, מעיד על שמחה ומשחק .

הקורבן

גם להתנהגותו של קרבן הנשיכה יש פעמים רבות השפעה רבה. לא סתם אנחנו שומעים על תקיפות של ילדים יותר מאשר תקיפות של מבוגרים. ילדים מגיעים לכלבים לגובה העניים ומישירים אליהם מבט. בשפת הכלבים, מדובר בקריאת תיגר. בנוסף, תנועותיהם של ילדים הן מהירות ובלתי צפויות ולכן יכולות להתפרש אצל הכלב כאיום.

הילד כמובן שאינו מודע לכך, אבל בהחלט ניתן להכיר לילדים את "שפת הכלבים" והדבר יכול להוות גם הכרה עם עולם החי.

הורים לילדים

מתוך הדאגה שלנו לילדינו והרצון להגן עליהם אנו לעיתים שוכחים כי 99.9% מהמפגשים עם כלבים אינם נגמרים בנשיכה. למעשה, רוב הכלבים הם מאולפים וידידותיים, במיוחד כאלה שהולכים בליווי הבעלים. לצערי אני רואה הרבה הורים שמרחיקים את ילדיהם מכלבים או מבקשים מהבעלים להרחיק את הכלב, בגלל שהילד, או ההורה עצמו, מפחד מכלבים. התנהגות כזו לרוב רק מעצימה את הפחד של הילד מכלבים, כיוון שהוא מקבל מסר מההורה שיש הצדקה לפחד.

חינוך הילד לגבי אופן ההתקרבות לכלבים זרים או, לכלבכם, יכולים לעזור להימנע מנשיכות מיותרות ולשפר את הקשר בין הילד לחיות המחמד.

ניתן ללמוד קצת על הגישה לכלבים מהמאמר הבא:

http://drsophiayin.com/blog/entry/preventing-dog-bites-by-learning-to-greet-dogs-properly

הנה גם סרטון ובו כתב שעושה את כל הטעויות האפשריות בגישה לכלב ובאמת ננשך כתוצאה מכך.

ריב בין כלבים

ריבים בין כלבים הם נפוצים מאוד, אך ברוב המקרים לא מדובר בריב משמעותי, ובמידה ושני הכלבים אינם תוקפניים מטבעם לרוב הם ידעו כיצד להסתדר לבד. לרוב, אחד הצדדים יראה סימני כניעה והצד השני יעזוב אותו לנפשו. התערבות שלנו בד"כ גורמת להעצמה של הריב כי אנחנו יוצרים אפקט עדר, שלא לדבר על כך שאנו עלולים להינשך במהומה.

דבר נוסף שחשוב להבין הוא שכלב שרב עם כלבים אחרים אינו תמיד תוקפן כלפי בני אדם, שני הדברים אינם בהכרח קשורים.

לסיכום

כלבים הם יצורים מופלאים והאינטראקציה איתם, היא מעשירה ונהדרת לילדים ולמבוגרים כאחד. כמעט כל הכלבים אינם מסוכנים והסיכוי שינשכו קטן מאוד, עם זאת אנחנו חייבים לשמור על זהירות ולזכור כי החינוך לגישה נכונה אליהם יכולה למנוע נשיכה.

בבקשה אל תתרחקו מכלבים, אך שמרו על עצמכם וילדכם ע"י חינוך וגישה נכונים.

 

מוזמנים לפנות בכל שאלה

המרפאה הוטרינרית תל מונד

תומר – 077-50-20-790

מחפשים רופא לחיית המחמד שלכם?

השאירו את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

שיווק לעסקים במדיה שיווק לעסקים במדיה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support