ברוכים הבאים למרפאה הוטרינרית

השאירו את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם

הרניה טבורית

הרניה טבורית היא מצב שבו קיר הבטן אינו נסגר כראוי וישנו חור באזור הטבור (פופיק).

ברוב המקרים, מגלים את ההרניה בבדיקה הראשונה אצל הווטרינר וניתן לחוש אותה במישוש של הבטן. לעיתים, פשוט מרגישים חור בקיר הבטן אך ברוב המקרים מרגישים נפיחות באזור.

לכלבים קטנים, יש נטייה להרניה טבורית ואנו נתקלים לא מעט בגורים שירשו את התכונה הנ"ל מהוריהם.

הערכה של הרניה טבורית

  1. גודל – ככל שההרניה יותר גדולה כך יש סיכוי קטן יותר שתיסגר בעצמה כמו כן יש סיכוי גדול יותר לסיבוכים (כליאה של אברי הבטן).
  2. האם ניידת או קבועה – האם הנפיחות נכנסת חזרה לתוך הבטן בזמן המישוש או שלא ניתן להחזיר אותה. במידה והתוכן לא ניתן להחזרה אין סיכוי לסגירה עצמאית של ההרניה.
  3. תוכן ההרניה – מה הצליח לעבור דרך החור. לרוב אנו נתקלים בהרניה רכה ולא כואבת וסביר להניח שמדובר בשומן בטני. במצבים מסוימים אנו נתקלים במצב בו חלק מהמעי או איבר אחר נשאר תקוע בפנים, מצב זה מאופיין בכאב, אדמומיות של האזור, לעיתים הקאות, חולשה, וחום.
  4. גיל החיה – הרניה טבורית קטנה וניידת יכולה להסגר בעצמה עד גיל 6 חודשים ולכן במידה ואין סיבוכים וההרניה קטנה ניתן לחכות על מנת להימנע מניתוח מיותר.

תיקון ההרניה

במידה וגיל החיה המטופלת עבר את ה-6 חודשים וההרניה לא נסגרה, או כאשר יש חשש לכליאה של איברים – יש צורך לסגור את ההרניה באופן כירורגי.

התיקון כולל פתיחה של העור מעל ההרניה – שיחרור של השומן / איבר שכלוא בפנים, זהו השלב המסוכן כי יש להיזהר לא לפגוע באיבר ולחתוך אותו, הטרייה של האזור על ידי חיתוך השריר מסביב להרניה – וסגירה מחדש.

 

לכל שאלה או בעיה: המרפאה הוטרינרית תל מונד 077-5020790

מחפשים רופא לחיית המחמד שלכם?

השאירו את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

שיווק לעסקים במדיה שיווק לעסקים במדיה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support