ברוכים הבאים למרפאה הוטרינרית

השאירו את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם

הריון ופוריות בכלבות

הריון והמלטה בכלבות

לפני קריאת המאמר, חשוב לי להדגיש כי דעתי האישית היא שלא מומלץ לעסוק בהרבעת כלבים למעט במקרה של בעלי מקצוע בתחום, כגון מגדלים. התהליך הוא תהליך מסובך וטיפול בגורים יכול להיות מטלה קשה מאוד.

כמו כן, יש לזכור כי אין מחסור בגורים בארצנו הקטנה. כל שנה מומתים אלפי כלבים בגלל מחסור בבית.

מחזורי ייחום

כלבות מתחילות להתייחם בין הגילאים 6 חודשים- 18 חודשים לערך, כאשר הכלבה מגיעה ל- 70% מגודלה. בגזעים קטנים בד"כ מדובר בסביבות גיל 6 חודשים, ובגזעים גדולים לעיתים מעט יותר מאוחר. לרוב, נהוג לומר כי נקבה אינה מוכנה להתעבר עד גיל 1.5 שנים או למעשה במהלך מחזור הייחום השני או השלישי שלה.

את המחזור ניתן לחלק למספר שלבים:

 • שלב הייחום – או בשמו הרפואי אסטרוס (estrus).
 • שלב ה"שקט"– או בשמו הרפואי אנ-אסטרוס ( Anestrus).
 • שלב האסטרוס (הייחום) בעצמו מחולק לשלושה חלקים:
  • שלב מקדים – Proestrus – אורכו בין 3-17 ימים (בממוצע 9 ימים), בו הנקבה מראה סימני ייחום של נפיחות באיבר המין, והפרשות שקופות או דמיות. הזכרים בתורם יהיו מאוד מעוניינים בנקבה אבל היא לא תיתן להם להזדווג אתה.
  • שלב ההסכמה – Estrus – אורכו כ-9 ימים בשלב זה הנקבה מתירה לזכר להזדווג אתה. זהו השלב בו מתרחש הביוץ. ישנה ירידה בנפיחות איבר המין ובכמות ההפרשות , וצבע ההפרשות משתנה לצבע קש.
  • שלב הדעיכה – Diestrus – שלב זה אורך 70 ימים בערך בשלב זה הנקבה כבר לא מקבלת את הזכר אך ממשיכה להפריש פרוגסטרון למקרה שנקלט היריון.

בשונה מבני אדם, אצל כלבות הדימום הוא למעשה שלב מקדים לביוץ ואינו מסמן את סוף המחזור. עובדה זו עלולה לבלבל אנשים שמעוניינים להרביע כלבים.

השלב ה"שקט"– הוא שלב שבו אין פעילות הורמונלית משמעותית בשחלות עד למחזור הבא, האורך של שלב זה הוא בערך 3-9 חודשים, כאשר המרווח הממוצע בין תחילת מחזור לזה הבא אחריו הוא 7 חודשים.

הריון

משך ההיריון בכלבות הוא בממוצע 63 ימים מיום הביוץ, אך יש שוני במשכי הריונות, בעיקר בגלל טעויות חישוב לגבי מועד הביוץ או ההפריה.

יש חשיבות בקביעה של תאריך הלידה בעיקר בהריונות של נקבות קטנות שעשויות להתקשות בהמלטה או לחוות בעיות במהלך ההיריון.

ניתן לזהות הריון במספר דרכים, החל מאולטרסאונד בשלבים המוקדמים ביותר ועד מישוש בשלבים מאוחרים יותר.

הדרך הטובה ביותר להעריך את בריאות הגורים היא ביצוע אולטרסאונד, אך בד"כ לא ניתן לדעת כמה גורים בדיוק יש בדרך זו.

מיום 42 להריון, ניתן לבצע צילום רנטגן ולספור את הגורים, אך גם בשיטה זו יש טעויות.

חשוב לדעת את מספר הגורים בעיקר עקב מקרים בהם יש רק שני גורים או אחד, אז יש סיכוי גבוה לבעיות המלטה בגלל גודל גורים גדול. מצב זה נפוץ יותר בגזעים הקטנים.

המלטה

לפני ההמלטה, חשוב להכין עבור הנקבה פינה שקטה וללא הפרעות, וככלל להתערב כמה שפחות במהלך ההמלטה. עם זאת עלינו לפקוח עין על מהלך ההמלטה כך שבמידה ויש צורך בהתערבות נוכל לעזור.

בהמלטה ישנם שלושה שלבים:

שלב -1 -נמשך בדרך כלל בין 6-12 שעות, אך לעיתים יכול להגיע אפילו עד ל- 36 שעות, בעיקר כאשר הכלבה נמצאת במתח. הסימנים הם חוסר מנוחה, רעידות, והתכווצויות קטנות ללא הקשחה של הבטן.

שלב 2- נמשך 3-12 שעות. ישנן התכווצויות גדולות עם הקשחה של הבטן, ומאמץ. יכולה גם להיות הפרשה של נוזלים, בעיקר קרוב יותר למועד יציאת הגורים, כאשר השקים נקרעים. ברוב המקרים כ- 4 שעות לאחר תחילת שלב זה, יוולד כבר הגור הראשון.

לאחר שנולד על הנקבה לשחרר את הגור מהשק וללקק אותו באינטנסיביות. במידה והיא אינה עושה זאת, יש לעזור לה בעדינות.

שלב 3- הוא שלב יציאת השליות, שלעיתים מלווה באכילתן ע"י הנקבה. יש לשים לב שאין דימום רב ושריח ההפרשות אינו רע באופן מיוחד.

מתי לחשוד בסיבוכים בלידה:

 1. כיווצי בטן ומאמץ הנמשכים יותר מ- 4 שעות ללא המלטה של גור.
 2. ניכרת יציאה של נוזלים אך אין המלטה של גור במשך שעתיים.
 3. תשישות של הנקבה והתכווצויות חלשות לאחר שכבר נולדו חלק מהגורים, אך ידוע כי קיימים גורים נוספים וללא התקדמות במשך שעתיים.
 4. מרווחים של יותר מ- 4 שעות בין גור אחד לזה הבא אחריו, כאשר ניכר כי הנקבה מתאמצת.

גם במקרה של סיבוכים, אין לנסות לסייע בלידה או למשוך גורים החוצה. דבר זה יכול לפגוע בגורים ובנקבה ולעיתים אף להוביל לכך שתינשכו. במקרה כזה, פנו מיד לעזרת בעל מקצוע.

 

המרפאה הוטרינרית תל מונד

מוזמנים להתקשר לכל שאלה או בעיה

077-50-20-790

או במקרי חירום

0523-337-339

מחפשים רופא לחיית המחמד שלכם?

השאירו את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

שיווק לעסקים במדיה שיווק לעסקים במדיה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support